cellinea

Czym właściwie jest cellulit?


Cellulit, skórka pomarańczowa, lipodystrofia, Paniculopathia oedemosclerotica– wszystkie te określenia oznaczają właściwie jedno i to samo, a mianowicie nieprawidłowe rozmieszczenie zapasów tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym występowaniu włóknisto-obrzękowych zmian podskórnej tkanki. Cellulit stał się choroba cywilizacyjną, która, jak już wspomnieliśmy, dotyczy około 80% kobiet.


Mówiąc najprościej, lipodystrofia objawia się nieestetycznymi defektami skórnymi powstających w wyniku powiększenia i nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii i wody. Skutkuje to zwiotczeniem, pofałdowaniem i efektem „gąbczenia” skóry. Stan ten spowodowany jest zaburzonym przepływem limfy, która odpowiada za skuteczne usuwanie z organizmu ubocznych produktów metabolizmu.


PośladkiSkórka pomarańczowa występuje najczęściej w okolicy ud, pośladków i brzucha. Ma to swoje logiczne wyjaśnienie – w tych właśnie obszarach znajdują się największe skupiska komórek tłuszczowych, a to z kolei związane jest z procesami zachodzącymi non stop w organizmie kobiety, które stanowią naturalne przygotowanie do ciąży. Cellulit może pojawiać się także, choć znacznie rzadziej, na przedramionach, w okolicy kolan, łydek oraz na karku.

Geny


Badania wykazały, że za skłonność do skórki pomarańczowej w dużej mierze odpowiadają geny. Każdy z nas rodzi się z określoną ilością komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Uwarunkowania genetyczne mają wpływ na to, ile tłuszczu nasz organizm zgromadzi w adipocytach. Należy jednak mieć na uwadze, że skłonność do cellulitu nie jest równoznaczna ze skłonnością do tycia. Skórka pomarańczowa może bowiem pojawić się nawet u osób szczupłych, w szczególności w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. To zaś dowodzi, że za występowanie cellulitu odpowiadają w równej mierze zaburzenia hormonalne.