cellinea

Zobacz jeszczeInne ciekawe strony2. Cellulit dotyczy tylko osób otyłych


Nieprawda! Większość z nas uważa, że problem skórki pomarańczowej dotyczy tylko i wyłącznie kobiet z nadwagą lub otyłych. Okazuje się jednak, że schorzenie to dotyka także osoby młode i szczupłe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że głównym czynnikiem powstania cellulitu są zaburzenia hormonalne (a dokładnie nadmiar estrogenów i jednoczesny niedobór progesteronu), które są niezależne od naszej wagi. „Podatność” na skórkę pomarańczową u kobiet otyłych można prosto wytłumaczyć – osoby z nadwagą najczęściej źle się odżywiają i prowadzą statyczny tryb życia, a te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia omawianego tu problemu skóry. Nie oznacza to jednak, że szczupłe lub młode kobiety nie muszą się martwić wystąpieniem skórki pomarańczowej - świadczy o tym chociażby fakt, że wiele znanych modelek i aktorek boryka się z nieestetycznymi fałdkami i zgrubieniami na powierzchni ud, pośladków czy brzucha.

Cellulit - fakty i mity


Cellulitjest niezwykle popularnym tematem, a to dlatego, że dotyczy większości kobiet na całym świecie. Niestety, z biegiem lat i zmianą stylu życia, z powodu tej przypadłości cierpią coraz częściej mężczyźni, a nawet dzieci. W gazetach i internecie możemy znaleźć wiele materiałów na temat skórki pomarańczowej – niektóre z nich to rzetelne, sprawdzone informacje, inne zaś to zwykłe plotki. Chcielibyśmy zaprezentować tutaj najpopularniejsze fakty i mity dotyczące skórki pomarańczowej.


1. Celluit = cellulitis


Fałsz! To dwa zupełnie inne pojęcia. Cellulitis jest stanem zapalnym podskórnych tkanek, które wymaga leczenia antybiotykowego. Jego objawem jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, którym najczęściej towarzyszy ból. Przyczyną wystąpienia cellulitisu jest infekcja bakteryjna mogąca pojawić się po ukąszeniu, poparzeniu lub zranieniu odsłoniętych części ciała. Takiego stanu rzeczy nie wolno ignorować i najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Cellulit zaś to zmiany w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej, które, w rozwiniętym stadium, objawiają się w postaci fałdek i zgrubień na powierzchni skóry. Jego przyczyną są zaburzenia mikrokrążenia i gromadzenie się płynów pomiędzy komórkami przy jednoczesnym powiększaniu się komórek tkanki tłuszczowej i zmniejszeniu przepuszczalności ich ścian. Nie leczona skórka pomarańczowa zwykle ma charakter postępujący.


4. Cellulit można zwalczyć raz na zawsze


Mit! Niestety, skórka pomarańczowa jest na tyle uporczywym problemem dotykającym skórę wielu kobiet, że niezwykle ciężko jest go skutecznie zwalczyć. Oczywiście, nie jest to niemożliwe – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia, przy jednoczesnym stosowaniu specjalnych kosmetyków lub zabiegów, może przynieść w pełni zadowalające efekty w postaci znacznej redukcji lub całkowitej likwidacji cellulitu. Jednakże, jeśli po pozbyciu się z powierzchni skóry nie dodających urody zgrubień i nierówności, powrócimy do niezdrowego trybu życia, menu obfitującego w tłuszcze i kaloryczne lub wysoko przetworzone produkty, nawrót skórki pomarańczowej jest niemal pewny. Nie istnieje żadna cudowna metoda, która pozwoli pozbyć się cellulitu raz na zawsze. Nawet profesjonalne zabiegi wykonywane w studiach urody i gabinetach kosmetycznych wymagają regularnych powtórzeń, aby problem skórki pomarańczowej nie powrócił.

3. Podatność na cellulit rośnie wraz z biegiem lat


Prawda! Chociaż skórka pomarańczowa dotyka także młode kobiety i nastolatki, ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Dawniej, osoby przed trzydziestką najczęściej nie musiały w ogóle martwić się skórką pomarańczową. Jednak wraz ze zmianą stylu życia (na bardziej statyczny) i diety (obfitującą w zwierzęce tłuszcze i żywność wysoko przetworzoną), cellulit stal się problemem osób w każdym wieku, w rzadkich przypadkach (ale jednak) nawet mężczyzn i dzieci. Mimo to, można z pewnością zaobserwować regułę, że im jesteśmy starsi, tym ryzyko pojawienia się skórki pomarańczowej na udach, pośladkach, łydkach czy brzuchu jest coraz większe. Jak już wiemy, główną przyczyną omawianego problemu są zmiany hormonalne. Każda kobieta, wraz z biegiem lat, ciągle narażona jest na burze hormonalne – najpierw dojrzewanie, później ciąża, stosowanie doustnej antykoncepcji, na menopauzie kończąc . Właśnie dlatego, wraz z biegiem lat, jesteśmy coraz bardziej narażone na cellulit.