cellinea

Stres


Długotrwały stres to kolejny czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu. Pod wpływem wytworzonego hormonu stresu tzw. kortyzonu zwężają się naczynia krwionośne co niekorzystnie wpływa na procesy przemiany materii, skutecznie ją spowalniając. Ale to nie jedyne przyczyny powstawania skórki pomarańczowej.

Przyczyny powstawania cellulitu


Przyczyn powstawania cellulitu, jak również uwarunkowań sprzyjających jego rozwojowi, jest wiele i trudno jest jednoznacznie określić jedną podstawową przyczynę. Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu skórki pomarańczowej jest szereg nakładających się na siebie czynników. Począwszy od złej diety, braku ruchu, poprzez uwarunkowania genetyczne, na gospodarce hormonalnej kończąc. Najnowsze badania pokazują, że cellulit dotyka coraz młodsze kobiety. Schorzenie to nie jest też, jak pierwotnie sądzono, związane z menopauzą i otyłością, ale powstaje też u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania. Jak się okazało wpływ na to mają geny. To geny decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz. Rozwojowi cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta. Ruch sprawia bowiem, że lepiej funkcjonuje układ limfatyczny i organizm szybciej pozbywa się toksyn. Źle zbilansowana dieta, bogata w duże ilości soli, tłuszczy i węglowodanów powoduje zatrzymanie w tkankach płynów, obrzęki i w końcu cellulit. Do powstawania cellulitu przyczynia się też palenie papierosów, nikotyna bowiem zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu.


Zauważmy, że cellulit dotyka prawie wyłącznie kobiety. Zdarza się też u mężczyzn, ale niezwykle rzadko i jest najczęściej spowodowany zażywaniem zbyt dużej ilości środków wspomagających rozwój tkanki mięśniowej, czyli popularnych sterydów. Przyczyny występowania cellulitu prawie wyłącznie u kobiet mają podłoże hormonalne. Chodzi o wysoki poziom kobiecego hormonu o nazwie estrogen, w stosunku do innego hormonu-progesteronu. Taki stosunek obu hormonów występuje u kobiet w okresie ciąży, dojrzewania i menopauzy. I właśnie w tym czasie organizm kobiety jest szczególnie podatny na rozwój cellulitu. Poza tym kobiety mają charakterystycznie zbudowaną tkankę łączna, o rozciągliwych i luźno utkanych włóknach, w których to komórki tłuszczowe swobodnie pęcznieją, powodując rozwój cellulitu. Za rozwój skórki pomarańczowej odpowiadają tez geny. Problem ten jest niestety dziedziczny i bardzo często przechodzi z matki na córkę. Oprócz hormonów, genów i złego stylu życia na rozwój cellulitu mają wpływ takie czynniki noszenie zbyt obcisłych ubrań, czy długie, gorące kąpiele. Wszystko to w mniejszych, czy większym stopniu przyczynia się do rozwoju podskórnych pofałdowań, które spędzają sen z powiek niejednej kobiecie.

Jak widać przyczyn powstawania cellulitu jest wiele i niestety często mimo starań trudno jest go uniknąć. Brak ruchu, nieprawidłowa dieta, stres, a nawet zaburzenia hormonalne i geny wszystko to przyczynia się do powstawania pofałdowań na skórze. Walczyć z cellulitem jest trudno. Trzeba przede wszystkim zmienić styl życia, zastosować właściwą dietę, ograniczyć stres i stosować właściwe kosmetyki antycellulitowe by zahamować jego rozwój.