cellinea

Zobacz jeszczeInne ciekawe strony


Dane statystyczne


Na koniec warto przytoczyć kilka danych statystycznych. 64% kobiet z problemem cellulitu ma także kłopoty z krążeniem, co się z kolei wiąże z obrzękiem nóg i wrażeniem ciężkości. 48% osób dotkniętych schorzeniem, jakim jest skórka pomarańczowa cierpi jednocześnie na nadwagę. Cellulitowi towarzyszy także psychiczny niepokój (93% przypadków) oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego z silnymi bólami i obrzękami ciała (85% przypadków). Zależność występowania skórki pomarańczowej od zmian hormonalnych potwierdza fakt, że 50% kobiet z lipodystrofią przyjmuje tabletki hormonalne.

Kogo dotyka problem cellulitu?


Chcielibyśmy teraz wyjaśnić, dlaczego problem skórki pomarańczowej dotyczy właściwe wyłącznie kobiet. Płeć piękna jest najbardziej narażona na cellulit z powodu specyficznej budowy tkanki łącznej. U mężczyzn przybiera ona formę gęstej i zwartej siateczki. Włókna tkanki łącznej u kobiet są zaś luźne i rozciągliwe. To właśnie dzięki temu skóra może się odpowiednio rozciągać podczas ciąży. Ma to jednak także negatywne skutki – komórki tłuszczowe mają wystarczająco dużo miejsca, aby nierównomiernie się rozrastać i tworzyć grudki oraz wgłębienia na powierzchni ud, pośladów i innych partii ciała.

Jak wiadomo, płeć piękna przez całe życie narażona jest na hormonalne burze. Powodują one wzrost estrogenów we krwi, co przyspiesza tycie i sprzyja występowaniu cellulitu. Dlaczego się tak dzieje? Wzmożone wydzielanie żeńskich hormonów zwiększa elastyczność tkanki łącznej. To z kolei powoduje zaburzenie działania układu limfatycznego i gromadzenie się w organizmie toksyn. Podsumowując, w okresach takich jak dojrzewanie, ciąża, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i w końcu menopauza, kobiety są szczególnie narażone na występowanie skórki pomarańczowej.

Cellulit i mężczyźni


Okazuje się jednak, że z problemem cellulitu czasem borykać się muszą także mężczyźni. Zwłaszcza ostatnio wzrasta ilość przedstawicieli płci brzydkiej, którzy na powierzchni skóry mogą zaobserwować skórkę pomarańczową. Zgodnie z opiniami ekspertów, przyczynami tego zjawiska są m.in. zbyt tłusta i kaloryczna dieta, skłonność do używek takich jak alkohol i kawa czy niezdrowy, głównie siedzący tryb życia. Ostatnimi czasy zrobiło się głośno na temat zawartych w spożywanych przez nas potrawach żeńskich hormonów, które rozluźniają strukturę tkanki łącznej i przyczyniają się do powstawania cellulitu.

Skórka pomarańczowa jest problemem dotyczącym w większości tylko kobiet. Należy jednak mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach, kiedy zapominamy o zdrowym odżywianiu i odpowiedniej ilości ruchu, cellulit może dotknąć także mężczyzn, a nawet dzieci.